Jak zadbać o to, by w mleku nie pojawiła się podwyższona ilości bakterii? Na co zwrócić uwagę? Jakich preparatów użyć?
Bywa, że w małych gospodarstwach rodzinnych używa się jednej ścierki do wszystkich krów. Rolnicy rzadko też stosują rękawiczki do doju. Przy obecnej bardzo niskiej cenie mleka coraz częściej rolnicy „oszczędzają” na higienie, nie stosując higieny przedudojowej, a jedynie wodę. W wielu gospodarstwach rezygnuje się z dipingów lub przechodzi się na najtańsze, nie zapewniając tym samym odpowiedniego zabezpieczenia przeciw patogenom.
A w jaki sposób rolnicy powinni podchodzić do higieny doju? Jest kilka ważnych zasad. Przed przystąpieniem do doju, dojarz powinien umyć ręce i założyć rękawiczki, by ograniczyć przenoszenie patogenów chorobotwórczych z jednego wymienia na drugie. Drugą czynnością jest mycie i dezynfekcja strzyków. Nie należy myć całego wymienia, a jedynie strzyki. Błędem jest też mycie jedynie w ciepłej wodzie, ponieważ w ten sposób jedynie „budzimy” patogeny.
Po umyciu strzyków, należy wymasować wymię (musimy pamiętać o tym, że przed założeniem kubków udojowych wymię musi być suche), zdoić (min. 3 pełne strugi mleka) i przeprowadzić kontrolę pierwszych porcji mleka. Po zakończeniu doju właściwego bezzwłocznie należy zabezpieczyć strzyki przed patogenami poprzez spreying, pianowanie lub kąpiel w odpowiednim preparacie tzw. dipingu. Powinien on zasklepiać otwór kanału strzykowego i pozostawiać na skórze cienką, ale trwałą warstwę, nie powinien ściekać
Istnieją trzy kategorie preparatów do pielęgnacji wymienia. Balsam jest stosowany w profilaktyce mastitis oraz przy wystąpieniu stanów zapalnych, szczególnie postaci klinicznych (objawowych). Ma działanie rozgrzewające, poprawiające ukrwienie wymienia. Natomiast żeli używa się głównie w okresie wycieleniowym, przy opuchliznach i obrzękach wymienia oraz przy urazach mechanicznych, np. stłuczeniach. Posiada on działanie obkurczające, zmniejszające obrzęki i opuchlizny, wspomaga ukrwienie wymienia. Natomiast kremy - maści pielęgnacyjne są idealne na podrażnienia wymienia, zmiany skórne, oparzenia słoneczne, negatywne skutki działania owadów (muchy, meszki). Nawilżają, uelastyczniają skórę wymienia, regenerują naskórek i przywracają naturalne funkcje ochronne skóry.