Drogi użytkowniku drogi - trwają żniwa

Wszyscy chcemy tego samego: bezpiecznie i szybko dotrzeć z punktu A do punktu B. I wszyscy dotrzemy, jeśli będziemy zwracać uwagę na to, co się dzieje dookoła, zanim podejmiemy jakieś kroki.

1. Rolnik ze swoją maszyną rolniczą ma takie samo prawo jak Ty, by przebywać i korzystać z tej drogi. To jedyny sposób, by z jednego pola przejechał na drugie.

2. To już nie są te same maszyny, których używano w pokoleniu naszych rodziców. Coraz mniej na polach
(i drogach) drobnych “ciapków” i małych pługów. Teraz maszyny są o wiele większe, dłuższe i szersze.

3. Czasami jest niemożliwym, żeby rolnik zmieścił się ze swoją maszyną na jednym pasie drogi. Zazwyczaj drogi gminne są na tyle wąskie, że musi zająć część drugiego pasa. Nie, nie może za bardzo zjechać na pobocze. Czasami jest tam chodnik, głęboki rów, skrzynki na listy, słupy…

4. Do niego należy właściwe oznaczenie maszyny, czy to znakiem, że jest to pojazd wolno poruszający się, czy światłami. Do ciebie należy zwrócenie uwagi, że te oznaczenia nie są tam bez powodu. Powinieneś mieć na uwadze, że jadzie dużym sprzętem, który wolno się porusza.

5. W pewnym momencie skręci. W prawo lub w lewo. Tak czy inaczej musi wtedy zwolnić. Zwróć uwagę, dlaczego zwalnia, zanim zdecydujesz się wyprzedzić.