Azot zamiast powietrza atmosferycznego w oponach? Rozsądne nabijanie opon, czy zwyczajne nabijanie kierowców w butelkę?
Dotychczas myśleliśmy, że pompowanie opon nie ma tajemnic. Teraz zadajemy jeszcze pytanie: czym napompować opony?
Niektóre zakłady oponiarskie oferują usługę pompowania opon azotem. Kierowcy zastanawiają się, czy nie jest to nabijanie klienta w butlę ze sprężonym azotem? Jaki jest sens takiego zabiegu, skoro „od zawsze” wszyscy jeździli ze zwykłym powietrzem w kołach i było dobrze?
Korzyści napełniania opon azotem przysłaniają zdecydowanie wady takiego rozwiązania. Minusem są zapewne koszty pompowania opon, choć nie są one duże dla przeciętnego kierowcy około 5zł za oponę. Poza tym, nie robimy przecież tego codziennie. Wadą jest także to, że chcąc uzupełnić azot w oponach musimy znaleźć serwis oferujący napełnianie nim kół i zwyczajnie tam dojechać. Na miejscu należy zmierzyć ciśnienie, ale przy rozgrzanych oponach pomiar może być dokonany błędnie. Tyle o wadach. Zajmijmy się zaletami.
Przede wszystkim dzięki azotowi opona kilkukrotnie dłużej utrzymuje właściwe ciśnienie, co jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa na drodze oraz żywotności opony. Poprawa bezpieczeństwa w czasie jazdy związana jest z lepszym trzymaniem się auta drogi na zakrętach i większą skutecznością hamowania oraz przyspieszania dzięki równomiernemu przyleganiu opony na całej szerokości kontaktu z podłożem. Żywotność opony wzrasta nawet o połowę. Dlaczego tak się dzieje. Tlen łatwo wchodzi w reakcje z gumą i przyspiesza jej starzenie, czyli kruszenie, twardnienie i zmniejszanie elastyczności. Ponadto pompowanie opon powietrzem atmosferycznym podawanym przez warsztatową sprężarkę, wprowadza do środka opony wilgoć, olej i być może inne zanieczyszczenia. Szkodliwy jest przede wszystkim olej, który jeszcze bardziej przyspiesza starzenie gumy oraz wilgoć, powodująca korozję obręczy. A przecież nie wszystkie zakłady dysponują sprężarkami z idealnie działającymi układami odolejania sprężonego powietrza.
Warto jednak pamiętać, że znaczna większość samochodów porusza się na oponach ze standardowym powietrzem nie bez przyczyny. Pompowanie azotem to rozwiązanie wybierane najczęściej przez kierowców zawodowych oraz kierowców pojazdów o sportowej charakterystyce, i to oni najbardziej odczują płynące z niego korzyści. Dla części użytkowników, szczególnie w jeździe miejskiej, różnice mogą być niezauważalne. Przed wyborem oczyszczonego azotu należy więc przeanalizować potrzeby i zastanowić się, czy w naszych oczach zalety pompowania azotem, przewyższają dyskomfort związany z kosztami i procesem wymiany.