Problem gryzoni w gospodarstwie

Sezon prac polowych mamy już za sobą. Zaczęła się jesień. Jak co roku o tej porze roku w gospodarstwie pojawia się problem w postaci jesienno-zimowych migracji gryzoni w kierunku naszych magazynów, budynków inwentarskich, a także domów.
Z głodu atakują one nasze zbiory i plony czyniąc przy tym duże straty i zniszczenia. Nie tylko zjadają nasze płody, ale również zanieczyszczają je swoimi odchodami oraz sierścią.. Nie wiem czy wiecie, że mysz potrafi przedostać się przez szparę wielkości ok.8mm, natomiast szczurowi wystarczy tylko 1,25cm miejsca.
Skoro wiemy już jak poważny jest problem gryzoni w naszych gospodarstwach i jak duże szkody mogą nam wyrządzić, chciałabym się teraz skupić na metodach walki z nimi (przedstawić je i krótko scharakteryzować).
Metoda mechaniczna polega na zastawianiu różnego rodzaju pułapek (drewnianych, plastikowych, metalowych lub lepowych), chwytaczy, gilotynek itp. Ponieważ szkodniki te maja bardzo wyczulony węch, pamiętajcie aby zawsze po każdym złapanym gryzoniu taką pułapkę dokładnie wyszorować, a najlepiej wyparzyć we wrzątku. Czy jest ona jednak skuteczna? Moim zdaniem jest, chociaż sprawdza się tylko w małych pomieszczeniach.
Jako drugą chciałabym opisać metodę fizyczną, która myślę jest mniej przez Was znana. Polega bowiem na walce ze szkodnikami przy wykorzystaniu urządzeń wytwarzających ultradźwięki . Jednak i ta metoda nie jest w 100% skuteczna, ponieważ zarówno myszy jak i szczury mogą szybko przyzwyczaić się do emitowanych dźwięków i dalej niszczyć nasze plony oraz wyrządzać szkody.
Trzecią metodą jest tak zwana metoda chemiczna, która pewnie jest wszystkim najlepiej znana i przez wszystkich najczęściej stosowana. Chodzi oczywiście o trutki pokarmowe w postaci pasty, kostki, granulatu, płatek, pałeczek, gryzek lub płynu, które gryzonie chętnie zjadają. Kupując taką trutkę warto spytać sprzedawcę lub samemu zwrócić uwagę czy jest ona mumifikująca– to znaczy czy zasusza martwe ciało gryzonia, dzięki czemu nie będziecie mieli do czynienia z nie przyjemnym zapachem, ponieważ zostanie ono całkowicie wyschnięte. Na rynku mamy teraz duży wybór preparatów gryzoniobójczych, które pozwalają łatwo i szybko zaaplikować produkt.
Pamiętajcie, aby trutki zawsze umieszczać w osłonach czyli tak zwanych karmnikach deratyzacyjnych. Będzie to chroniło ją przed dziećmi, deszczem oraz zwierzętami domowymi. Preparaty te powinny być stosowane bardzo zgodnie z zaleceniami podanymi na etykiecie.
Zwalczenie gryzoni tylko za pomocą jednej metody może być trudne. Dlatego warto je połączyć . Najlepszym i najskuteczniejszym połączeniem jest metoda chemiczna oraz mechaniczna.
Życzę powodzenie w walce ze szkodnikami.